1
Konut Kredisi
Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisinin vadesi 1 ila 30 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca konut kredilerinde kefil aranmaması bu kredi türünü cazip kılar.

Genel olarak Türkiye’deki bankaların faiz oranları yüksektir; fakat mortgage yasasından sonra konut kredisindeki oranlar bir hayli düşmüştür. Fakat piyasalardaki durumlara göre faizler her saniye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden kredi alınmadan önce faizlerin durumu hakkındaki yorumları ve haberleri takip etmek en iyisidir.

Türkiye’de uygulanan konut kredilerindeki faiz genellikle sabittir. Yani kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmemektedir. İlk başta bakıldığında faizin sabit olması tüketiciler açısında oldukça avantajlı görünmektedir. Ancak bankalar kredi maliyeti riskini, alınan kredi faizinin içinde hesapladıkları için sabit faizli kredilerin oranları, olması gerektiğinden daha da yüksektir. Bazı bankalar değişken faiz sistemini kullanmaya başlamıştır.

Değişken faizli kredi de belirlenen bir endekse göre, kredi taksidine uygulanan faizin de değişmesi anlamına gelir. Böylelikle piyasadaki faizler düşerse, aylık taksitler düşer; tam tersi olarak da faizler yükselince taksitler yükselir. Ancak değişken faizli kredilerde, bankalar, kredi maliyetini kredi alan kişiye yansıttıkları için, bu sistemde uygulanan faiz oranları daha düşüktür.

En Fazla Ne Kadar Mortgage Taksidi Ödeyebilirim?
Özellikle küresel krizinde etkisiyle bankalar kredi vermekte oldukça tutucu davranmaya başladılar. Bunun sebebi de yaşadığımız küresel kriz sonrasında kredi geri ödemelerinde belirgin bir düşüş yaşanmasıydı. Konutkredileri.com ailesi olarak bizlerde kişisel kredi limitinizi belirlemenizi kolaylaştıracak bir yöntemi sizlerle paylaşmanın faydalı olacağını düşündük.

Bireysel kredi limitinizi belirlemek için yapmanız gerekenleri adım adım şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Borç limitinizi belirlerken 3 ana faktöre dikkat edin
Kullanmayı düşündüğünüz kredi miktarı aşağıdaki 3 etmene bağlıdır.

Birikimleriniz, yatırımlarınız ve kötü günler için kenara ayırdığınız para
İş güvenceniz, maaşınız ve ileride alacağınız olası artışlar, primler
Ana giderleri düştükten sonra elinizde kalan gelirleriniz
Bir çok ekonomi uzmanına göre kötü günler için ayırdığınız para, 3 ila 6 aylık temel harcama tutarınızdan az olmamalıdır.

Birçok insan kendisini ileride yaşanacak sıkıntılara karşı korumak amacıyla acil durum fonu ayıramamakta hatta birikim yapmakta bile zorlanmaktadır. Bunun yanı sıra iş güvencesi ve ileriye dönük maaş artışları da belirsiz gibi gözükmektedir. Bu nedenle bu konuları değerlendirirken kişi kendine olabildiğince objektif davranmalıdır.

2. İlk adımda belirttiğimiz etmenlere puan verin
Bunun için belli bir değerlendirme aralığı oluşturmalısınız. Bunun için 1’den 5’e kadar rakamları kullanabilirsiniz.

Birikimleriniz, yatırımlarınız ve kötü günler için kenara ayırdığınız para 1 2 3 4 5
İş güvenceniz,  maaşınız ve ileride alacağınız olası artışlar, primler 1 2 3 4 5

Bir örnekle açıklamak gerekirse farz edelim ki henüz yeni bir işe girdiniz ve çok fazla bire birikiminiz yok bu yüzden ilk maddeden kendinize 2 puan verdiniz. Öte yandan diyelim ki işe girerken 2 yıllık sözleşme imzaladınız ve belli bir süre sonunda alacağınız zam da sözleşme de belirlenmiş. Buradan da 4 puan verdiniz. Toplam da 6 puan elde etmiş oldunuz. Bu 6 puanı ilerleyen adımlarda kullanmak amacıyla aklımızda tutalım.

3. Giderlerinizi belirleyin
Bu adımda yapılması gereken gelirinizden sabit giderlerinizi düştüğünüz zaman elinizde o an için ‘serbest’ denebilecek kaç para kaldığını hesaplamaktır.

Maaşınızdan ev kirası, ortalama mutfak masrafı, kredi kartı borcu gibi kalemleri düştüğünüzde elinizde kalan miktarı belirleyin. Örnek olarak maaşınız 5000 TL ise ve genel giderleriniz 3000 TL ise ‘serbest’ olan paranız 2000 TL dir. Bunun yanı sıra eğer mortgage ile aldığınız evde oturmaya karar verdiyseniz, serbest paranıza ev kiranızı ve evin diğer ekstra giderlerini (apartman aidatı, kapıcı, vs.) ekleyebilirsiniz.

4. Kredi Limitinizi Belirleyin
2.adımda yaptığımız puanlamayı ve ‘serbest’ paramızı gözönüne alarak aylık olarak kredi geri ödemesine ayırmamız gereken miktarı hesaplamak için aşağıdaki tabloyu kullanmalıyız.

Kredi Limiti Belirleme Tablosu 2. Adımdaki puanınız 1-2 3-4 5-6 7-8 9-10 ve sırasıyla Aylık Kredi Taksitinin ‘Serbest’ Paranıza oranı %25 %40 %50 %60 %70.

-Örneğimizden yola çıkarsak, 2000 TL serbest paramız ve 6 puanımız vardı. Bu durumda bunun %50 sini yani aylık 1000 TL yi geçmeyecek şekilde aylık taksitleri olan bir krediye başvurulması maddi bir sıkıntı doğurmayacağını öngörebiliriz. Ortaya çıkan taksit miktarı yani 1.000 TL ye ev kiranızı ve diğer masraflarınızı eklemeniz herhangi bir sıkıntı doğurmaz, örneğin ev kiranız 1.000 TL ise ve yeni aldığınız evde oturmaya karar verdiyseniz bu tutara 1.000 TL daha ekleyebilirsiniz, yani 2.000 TL mortgage kredisi ödemeniz bütçenize herhangi bir zarar vermez. Bunun yanı sıra hesap etmeniz gereken bir diğer nokta da sabit faizli kredilerde yıllara göre kredi ödemenizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır, yani ev kiranız yıllık oranla artabilir ya da maaşınıza enflasyon oranında zam yapılabilir, ama aldığınız kredinin geri ödeme tutarı değişmez. Araştırmalar göstermiştir ki mortgage kredilerinde en zor dönem ilk 4 sene süre zarfıdır, 4 seneden sonra ev kiranız ya da maaş artışınız mortgage kredinizin geri ödemesini egale etmektedir.

 
  ADRES: Sakarya Cad. Yenicami Pasajı Sustan Apt. No: 5/B Adapazarı / Sakarya
TELEFON: 0 264 2798957
İsmail Öge: 0 542 3216332 - 0 535 7885237
Kemal Öge: 0 535 6544746
E-POSTA: bilgi@ogeemlak.net